Pościel wełniana inwestycją w zdrowie, komfort, zadowolenie z użytkowania……

Kupując pościel wełnianą, przede wszystkim investujesz w zdrowie swoje i swoich najbliższych. Zauważmy, że blisko 1/3 życia ( to ponad 20 lat) spędzamy śpiąc.

Fakt ten w istotny sposób wpływa na nasze samopoczucie, pozwala odreagować wszelkie trudności dnia codziennego i wszechobecny stres.

Bywa, że jest to dla nas jedyny czas na wypoczynek. Dobry, zdrowy sen działa jak lekarstwo - pozwala odpocząć i zregenerować siły a to na czym i pod czym śpimy może nam w tym pomóc lub spowodować efekt inny niż chcemy. Z pośród wszystkich materiałów, dobra wełna jest materiałem najbardziej przyjaznym człowiekowi pod każdym względem.

Dlatego szczególnie warto zwrócić na to uwagę, ponieważ "paradoksalnie" - kiedy nic nie robimy, możemy zrobić najwięcej!

Dlaczego pościel z wełny?

Nasze wyroby z wysokogatunkowej wełny ( kołdry, podkłady) w znacznym stopniu :

✅ Zapobiegają schorzeniom reumatycznym

✅ Skutecznie łagodzą bóle reumatyczne, pourazowe.

✅ Przyśpieszają leczenie stanów zapalnych

✅ Zapewniają optymalne warunki dla alergików uczulonych na kurz, pierze, roztocza.

✅ Utrzymują stała temperaturę w czasie snu

✅ Działają bakteriostatycznie, uniemożliwiając rozwój roztoczy

✅ Poprawiają dokrwienie skóry

Potwierdzeniem tego, są szczegółowe badania kliniczne, których pełny opis znajdziesz poniżej.

 

Właściwości zdrowotne pościeli z wełny


✅ Wełna zapewnia nieprzerwany sen w fazie głębokiej, kiedy organizm najlepiej odpoczywa, regeneruje się i dotlenia poprawiając w ten sposób kondycję fizyczną i psychiczną organizmu. Dzięki kurczeniu i rozkurczaniu się włosa pod wpływem temperatury, wełna zapewnia zdrowy i spokojny sen . Gdy jest zimno włos się kurczy sprawiając, że wełna zaczyna ogrzewać, a gdy jest ciepło – włos się rozkurcza, przepuszczając nadmiar ciepła. Dzięki tej właściwości pledy i podkłady wełniane, utrzymuje stałą temperaturę naszego ciała (nie przegrzewamy się, ani nie wyziębiamy), sen jest spokojny, nieprzerwany. ( uwaga: tą właściwość mają tylko najlepsze gatunki tzw. żywej czystej żywej wełny)

✅ Wełna pobudzając zakończenia nerwowe wykonuje pobudzający mikromasaż - łagodząc nerwobóle, bóle zwyrodnieniowe, pourazowe, bóle stawów kończyn; wspomaga leczenie takich schorzeń jak:

  • reumatyczne,
  • bóle kręgosłupa z bolesnym napięciem mięśni przykręgosłupowych,
  • stany zapalne mięśni i wiązadeł,
  • pourazowe uszkodzenia nerwów obwodowych,
  • zaburzenia krążenia obwodowego.

✅ Wełna eliminuje szkodliwe dla organizmu jony dodatnie, zastępując je jonami ujemnymi, właściwymi dla ludzkiego organizmu. Dzięki temu czujemy się wypoczęci, nie ulegamy nadmiernej pobudliwości, zmniejszają się bóle mięśni, podnosi się odporność organizmu. Właściwości te są szczególnie cenne dla mięśni zmienionych chorobowo - poddawane są stałemu, łagodnemu ciepłu. Redukuje to ich napięcie i ból, działa profilaktycznie.

✅ Co więcej – pościel wełniana jest idealnym rozwiązaniem dla alergików. Nie zatrzymuje wilgoci, a jej antyalergiczne działanie możliwe jest dzięki lanolinie, która pokrywa każdy włos, chroniąc go przed zabrudzeniem oraz rozwojem bakterii i roztoczy.


                                   Wybierz naszą kolekcję i pościel sobie zdrowie!

                                             

 

 

 

OCENA KLINICZNA specjalisty fizjoterapii Doc. Dr n. k. f. Krzysztofa Gieremka

dotyczącej przydatności i skuteczności leczniczo – rehabilitacyjnej oferowanych przez nas wyrobów z dzianin wełnianych.

Przedmiot oceny:

  1. Ocieplacze:
  • ciała (kołdry, pledy),
  • lędźwi (pasy),
  • kolan (nakolanniki),
  • błamy,
  • materace jednostronne,
  • materace dwustronne,
  • karku i szyi (poduszki proste i profilowane, kołnierze stabilizująco ocieplające, zagłówki),
  • siedziska.
  1. Podkłady:
  1. Podpory:

 

 

  1. Oddziaływanie wyrobów wełnianych na fizjologię i zdrowie człowieka oraz zwierząt

 

  1. Właściwości fizykochemiczne wełny mające znaczenie dla oceny walorów medycznych i zdrowotnych dzianin wełnianych

Wełna będąca surowcem do wyrobu dzianin wełnianych poddanych ocenie jest produktem pochodzenia zwierzęcego. Podstawowym rodzajem użytej tutaj wełny, z punktu widzenia zootechnicznego (rasy zwierząt) jest wełna merynosowa, niekiedy wzbogacona wełną wielbłądzią bądź od kóz kaszmirskich.Wełny różnego pochodzenia mają różną grubość włókien i nieco różnią się, chociaż mają podobne do siebie właściwości. Wełna jest zbudowana z białka keratyny. Włókna wełniane składają się z trzech podstawowych warstw tj. warstwy nabłonkowej, rureczkowatej korowej i rdzeniowej. Warstwa korowa tworzy główną masę włókna, składającą się z komórek wrzecionowatych, pomiędzy którymi znajdują się wolne przestrzenie wypełnione powietrzem. Warstwa ta decyduje o właściwościach fizykochemicznych charakterystycznych dla wełny. Włókna wełniane nie są proste lecz mniej lub bardziej pofałdowane, w postaci łuków o różnej regularności. Łuki te nazywane są karbikami,a cecha pofałdowania określana jest karbikowatością. Cecha ta jest najbardziej charakterystyczna dla włókien wełnianych, odróżnia wełnę od innych surowców włókienniczych i w dużym stopniu stanowi o wyjątkowych właściwościach wełny.

 

Za najbardziej specyficzne, a jednocześnie znaczące dla oceny klinicznej uznano właściwości włókna wełnianego takie, jak: sprężystość, odprężność, złe przewodnictwo ciepła, wilgotność, elastyczność i ciepłochronność.

Sprężystością nazywa się zdolność włókna rozciągniętego do powrotu do stanu pierwotnego po zakończeniu działania siły rozciągającej. Odprężność to zdolność powrotu zgniecionej wełny do stanu pierwotnego. Wełna żywa wykazuje te cechy w wysokim stopniu. Sprężystość wełny jest związana z obecnością siarki w kreatynie. Sprężystość i odprężność ma duże znaczenie, zapewnia bowiem „niegnietliwość” wyrobów wełnianych, gwarantując trwałość produktu. Wraz z cytowaną wyżej karbikowatością i łuskowatą budową włókna, właściwości te stanowią o dużej zawartości powietrza w wełnie, i co ważne ilość zawartego we włóknach powietrza nie ulega zmianie w czasie użytkowania wyrobu. Warunkuje to przy zetknięciu się ze skórą wyrobów z włókien wełnianych dobrą izolację cieplną i ciepły charakter odczuć. Jednocześnie, w skutek sprężystości wyroby z wełny nie przylegają ściśle całą swoją powierzchnią do skóry ludzkiej, co dodatkowo zwiększa warstwę izolującą powietrza, a dynamika odkształceń mechanicznych, także pod wpływem zmian temperatury, zapewnia przepływ powietrza.

Przewodnictwo termiczne. Budowa i skład chemiczny keratyny włókna wełnianego sprawia, że cechuje się ono złym przewodnictwem bodźców cieplnych. Właściwość ta jest jedną z głównych właściwości fizycznych, które cechować powinny środki wykorzystywane w ciepłolecznictwie.

Wilgotność.Włókna wełniane są bardzo higroskopijne tzn. mają zdolność wchłaniania i utrzymywania w sobie dużej ilości wody przyswojonej z wilgotnego powietrza, gromadzącej się w kapilarnych przestrzeniach pomiędzy komórkami włókna. Wełna jest najbardziej higroskopijna ze wszystkich poznanych dotąd włókien. Włókna przyjmując wilgotność zewnętrznego otoczenia przeciwdziałają nagłym zmianom temperatury.       Im większa zdolność włókien do wchłaniania wody, tym większe przeciwdziałanie zmianom temperatury, a tym samym wynikająca z tej zależności zdolność włókna wełnianego do tzw. ciepłochronności. Jedną           z przyczyn tego zjawiska jest to, że podczas absorpcji i kondensacji pary wodnej wyzwala się dużo ciepła określanego jako ciepło absorpcji (to ilość kalorii wyzwolonych przy wchłonięciu jednego grama wody). Ciepło to redukuje ewentualny wpływ niskiej temperatury zewnętrznej, a następnie wyzwolone ciepło umożliwia szybsze wyparowanie wchłoniętej wody. W ten sposób wełna przyjmuje na nowo parę wodną z powietrza, co pozwala na regenerację ciepła przeciwdziałającego zmianom temperatury. Włókna zwierząt absorbują najwięcej wody bez zmian fizycznych. Dzięki tej właściwości włókna odznaczają się dużą ciepłochronnością.

 

Tabela 1.Ciepło zamoczenia wytworzone przy przejściu z absolutnie suchego stanu włókna  do całkowitego nasycenia

RODZAJ WŁÓKNA

KAL/G

Wełna (64g)

27,00

Argona (włókno wiskozowe)

25,00

Jedwab naturalny

19,35

Bawełna

11,00

Nylon

7,60

Grycewicz H., Staniszkis O. Wełna. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, W-wa 1959

 

Obecnie prowadzone są badania nad superhydrofilnymi włóknami wełny powlekanymi nanocząsteczkową warstwą silikonu, co prowadzi do zmian chropowatości włókien i dalszej poprawy absorpcji wody. Badania nad zastosowaniem modyfikowanej wełny w różnych warunkach środowiskowych wskazują, że wełna jest w tym względzie znakomitym włóknem 1,2.

Elastyczność. Cykliczna absorpcja i desorpcja wody sprawia, że włókno zmienia swoją sztywność w przypadku kontaktu ze skórą i wywołuje zróżnicowaną delikatną i zarazem niespecyficzną mechaniczną stymulację powierzchownych receptorów nerwowych. Wyroby z włókien wełnianych zawierają lanolinę, naturalny tłuszcz (wosk) wytwarzany przez gruczoły skórne owiec, zwłaszcza rasy merynos.Lanolina wraz ze zdolnością wchłaniania wody nadaje wełnie pożądaną elastyczność, czyli zapobiega sztywności włókien.

Warto także dodać, że dzięki lanolinie brud gromadzi się na powierzchni włókien nie wnikając do ich wnętrza, co ułatwia proces konserwacji i wpływa na higienę użytkową produktów. Ponadto, lanolina posiada właściwości bakteriostatyczne i zabijające roztocza.

 

Ciepłochronność.Wskutek wyróżniającej się ciepłochronności włókien wełnianych, zdolność do utrzymywania równej temperatury ciała ludzkiego przez odzież wełnianą jest największa. Omówiona wcześniej budowa komórkowa i właściwości tzn. karbikowatość, złe przewodnictwo termiczne oraz puszystość powierzchni włókien wełnianych przyczyniają się do utrzymania wokół wyrobu dużej ilości powietrza – co spełnia rolę dobrego izolatora. Zewnętrzna odzież utrzymuje swoją temperaturę, gdy przeniesiona zostaje z atmosfery suchej i ciepłej do wilgotnej i zimnej, i przez regenerowanie ciepła absorbuje wilgoć – co było już przedmiotem analizy 3,4,5. Doskonale ilustruje to przykład: garnitur wełniany ważący około 1,5 kg przeniesiony z pomieszczenia suchego i ciepłego do wilgotnego i zimnego wytworzy niemal natychmiast tyle ciepła ile oddaje ciało ludzkie w ciągu godziny.

 

Wyroby wełniane wskutek dużej higroskopijności włókien zapobiegają również przez wchłanianie potu przegrzewanie się ciała ludzkiego latem.

 

  1. Wpływ tekstyliów wełnianych na fizjologię skóry i sprawność niektórych mechanizmów ustrojowych

Po zapoznaniu z fizykochemicznymi właściwościami dzianin wełnianych należy stwierdzić, że zakres możliwych oddziaływań na organizm  człowieka w głównej mierze odnosi się do ciepłolecznictwa. Wykazana ciepłochronność i izolacyjność dzianin i odzieży wełnianej ma  w tym względzie spore znaczenie 1. Dla wielu osób z zaburzeniami krążenia obwodowego, równowaga między ilością ciepła wytworzonego w organizmie w wyniku przemian metabolicznych, a utratami ciepła z ciała do otaczającego środowiska, czyli tzw. komfort cieplny, wpływa na przebieg leczenia 2. Ilość ciepła przekazywanego na drodze przewodzenia przez wyrób wełniany zależy m. in. od wielkości powierzchni tych wyrobów, współczynnika przewodzenia cieplnego zastosowanych materiałów i ich oddziaływania  na skórę. Dlatego ważne jest dla całości zagadnienia poznanie wpływu różnych włókien na fizjologię skóry.

 

Wollina U. i wsp. podają, że wszelkiego rodzaju włókna w tym także wełna wchodzą w reakcje ze skórą, wpływając na jej fizjologię na zasadzie  tzw. wzorców dynamicznych. Procesy termoregulacyjne, w których pośredniczy lokalny przepływ krwi, pocenie, parowanie potu jest istotnym elementem regulacji skóra – włókna tekstyliów. Wyroby wełniane mogą także wpływać na reakcje immunologiczne skóry poprzez wpływ na mikroflorę skóry 3. Yiming Gan i wsp. badali u zdrowych ludzi wpływ różnych włókien naturalnych i sztucznych na krążenie podskórne metodą lasera dopplerowskiego i przepływomierzem. Okazało się, że grubość włókna, chropowatość, struktura oraz wilgotność ma wpływ na krążenie skórne i temperaturę skóry. Struktura i powierzchnia włókien odgrywa ważną rolę  dla chwilowych zmian ciepła skóry, zwłaszcza w pierwszej fazie kontaktu włókien ze skórą. Prawdopodobnie tzw. miękki i ciepły „chwyt” wełny wiąże się z jej właściwościami. Ponadto, im większy poziom wilgotności włókien tym silniejsze i trwalsze są zmiany naczyniowe w skórze 4. Na znaczenie wilgotności w zabiegach ciepłoleczniczych u kobiet i mężczyzn dla ukrwienia skóry wskazują badania Petrofskiego i zespołu. Stosując różną wilgotność  i temperaturę okładów cieplnych w przypadku ciepła wilgotnego uzyskali około 300% większą poprawę ukrwienia skóry w stosunku do „ciepła suchego”. Odnosi się to do większej zmienności cieplnej skóry dla „ciepła wilgotnego”. Uważa się, że przy zastosowaniu ciepła wilgotnego termoreceptory skóry stają się bardziej wrażliwe wskutek otwarcia kanałów wapniowych w endotelium komórkowym 5,6.

 

Za interesujące uznać należy doniesienie Li Yonga z Politechnic University  w Hong Kongu, gdzie badano psychofizyczne uwarunkowania temperatury i wilgotności swetrów wełnianych i włókien wełnianych bądź akrylowych. Wykazano, że odczuwalne ciepło zgodnie z prawem Fechnera i Stevensa, wskazuje na dużo wyższy komfort noszenia odzieży z wełny 7. Podobne obserwacje wpływu odzieży naturalnej (wełny) i sztucznej (100% akrylu) na fizjologię człowieka przed, w trakcie i po wysiłku fizycznym przeprowadzili Ciesielska z zespołem. Wynika z nich, że rodzaj użytego włókna, w tym także naturalnego ma wpływ parametry krążeniowo – oddechowe i sprawność psychofizyczną 8.

 

Również rezultaty badań Ziemniewskiej M. i zespołu nad wpływem odzieży wykonanej z włókien sztucznych (poliestrowych) i naturalnych (celulozowych) na koszt energetyczny wysiłku fizycznego pokazały, że rodzaj noszonej odzieży ma wpływ na wydolność. Za włókna korzystnie oddziałujące uznano te, które maja większą higroskopijność 9. Znaczenie  dla skóry i całego organizmu ma również struktura bielizny znajdującej się pod szczelną odzieżą ochronną. Bartkowiak G. i wsp. na podstawie stanu hydrotermicznego pod szczelną odzieżą ochronną opracowali model dwuwarstwowego materiału przeznaczonego na bieliznę, która powinna wspomagać odprowadzanie potu ze skóry. Okazało się, że dużo korzystniejszy mikroklimat powstaje przy użytkowaniu tradycyjnej bielizny z włókien naturalnych 10.

Opisując oddziaływanie odzieży z włókien naturalnych na człowieka warto także przytoczyć podobne badania wykonane na zwierzętach. I tak Shafik A. badał wpływ różnych typów włókien tekstylnych (poliestrowych, bawełnianych i wełnianych) na owłosienie psów. Wyniki badań pokazały, że włosy rosnące pod tworzywem sztucznym typu poliester charakteryzowały się mniejszą grubością a tempo ich wzrostu zmniejszało się. Uznano, iż wpływ miały tutaj potencjały elektrostatyczne, które powstają przy noszeniu włókien sztucznych. Natomiast wełna i bawełna okazały się materiałami obojętnymi w tym względzie 11. Ten sam badacz zajmował się również wpływem różnych materiałów odzieżowych – w tym wełny – na rozrodczość psów, oceniając w tym celu poziom hormonów płciowych i wielkość ładunków elektrostatycznych w obrębie skóry. U zwierząt noszących majtki poliestrowe zaobserwował zmniejszone stężenie progesteronu i zaburzenia procesów owulacyjnych. Również w tych badaniach dowodzi on negatywnego wpływu sztucznych włókien na powstawanie pola elektrostatycznego owłosionej skóry i zarazem pozytywnego  - bo obojętnego oddziaływania wełny 12.

 

  1. Termiczne i termoregulacyjne znaczenie użytkowania pościeli wełnianej dla jakości snu

Wielu użytkowników wyrobów wykonanych z dzianin wełnianych twierdzi, że poprawia ona komfort i jakość snu. Wytłumaczenie oddziaływania takich wyrobów na sen należy głównie szukać w mechanizmach termoregulacyjnych. Jak już wcześniej wspomniano zdolność do utrzymywania równej temperatury ciała ludzkiego przez wyrobywykonane  z dzianin wełnianych jest największa, i tym samym zapewnia komfort cieplny. Zdolność materiału włókienniczego do zapewnienia  komfortu cieplnego  w określonych warunkach zewnętrznych określa się Indeksem Komfortu Cieplnego. Na indeks ten w najbardziej znaczący sposób wpływa przewodnictwo termiczne, zdolność materiału do przepuszczania powietrza oraz odparowywania wody,  i wreszcie termiczna zdolność absorpcyjna 1. W tym względzie właściwości wełny należy oceniać bardzo pozytywnie. Skanderi Z. badając dzianiny z włókien naturalnych, zwraca także uwagę na zdolność materiału tekstylnego do transportu wody i jego przydatności w różnych warunkach klimatycznych 2.

 

Uznając właściwości wełny i ich wpływ na przeciwdziałanie zmianom temperatury z całą pewnością można sadzić, że korzystając z wyrobów z dzianin wełnianych wpływamy na termoregulację ciała ludzkiego w czasie snu.

 

W czasie snu zachodzi szereg zmian w mechanizmach termoregulacyjnych ciała człowieka i zwierząt. Rytmy temperaturowe rdzennej części ciała i chęć zaśnięcia (ochota na sen) różnią się wyraźnie w ciągu dnia i nocy. Jak podaje Gilbert S. i wsp. mechanizmy termoregulacyjne są swego rodzaju układem sygnalizacyjnym snu 3. W mózgu ośrodki sterujące snem  są anatomicznie i funkcjonalnie połączone z mechanizmami termoregulacyjnymi.  Interakcje pomiędzy procesami regulującymi sen i regulującymi temperaturę są znaczne. Wymiana ciepła ulega zmianie w trakcie trwania snu. W czasie snu u ssaków dochodzi do obniżenia metabolizmu, zwiększenia utraty ciepła  i tym samym obniżenia temperatury ciała 4. Zmiany termoregulacji w czasie snu zależą od fazy snu i zaznacza się tutaj wpływ temperatury otoczenia. Nadmierne zimno i ciepło zaburzają jakość snu. Umiarkowane ogrzanie ciała przed zaśnięciem powoduje wzmocnienie fazy SWS (Slow Wave Sleep) i wydłuża czas snu. Jak podaje Bach V. z zespołem ma to znaczenie u pacjentów depresyjnych, u których sen i rytmy termoregulacyjne są zaburzone 5. Spanie w chłodnym otoczeniu poprawia aktywną fazę snu REM (Rapid Eye Movement) kosztem jakości snu. Według Craig Heller’a, regulacja temperatury ciała jest modulowana przez system kontrolujący sen i odwrotnie. Temperatura ciała i temperatura otoczenie mają silny wpływ na wrażenia senne i komfort snu. Nawet niewielkie zmiany temperatury wewnątrz organizmu nie są bez znaczenia dla snu 6. Zdolność pomiędzy snem a termoregulacją w procesie homeostazy ma duże znaczenie w klinice różnych chorób. Kazuyo T. i wsp. badali wpływ różnych warunków temperaturowych i wilgotności powietrza na sen. Badani ubrani w piżamy i przykryci kocami bawełnianymi oceniani byli w dwojakiego rodzaju warunkach termicznych 26°C i 50% RH  32°C i 80% RH. Rejestrowano poziom wydzielania melatoniny i mierzono czas bezsenności. Czas bezsenności był najdłuższy w temp. 32°C i 80% wilgotności. Wydzielanie melatoniny było niższe w temp. 32°C niż w temp. 26°C i korelowało ze zmniejszeniem aktywności snu 7.

 

Na znaczenie izolacji termicznej odzieży u małych dzieci śpiących na dworze w warunkach zimowych zwraca uwagę zespół badaczy z Institute of Health Sciences, University of Oulu z Finlandii. Niedostatek komfortu cieplnego spowodowany złą izolacyjnością odzieży  powodował skrócenie snu 8.

 

Uznając szczególne właściwości wyrobów wykonanych z dzianin wełnianych, ich zdolność do regeneracji ciepła przeciwdziałającego zmianom temperatury, termochronność, przy kontakcie ze skórą, niemalże natychmiastowe wywoływanie odczucia ciepła, za pewnik należy przyjąć możliwość korzystnego wpływania na mechanizmy termoregulacyjne  w czasie snu i tym samym jakość snu.

 

Wpływ snu na zdrowie jest ogólnie znany. Podczas głębokiego snu wzrasta poziom melatoniny należącej do przeciwutleniaczy, które chronią przed chorobą nowotworową zwalczając tzw. wolne rodniki. U pacjentów cierpiących na bezsenność odnotowuje się dwa razy więcej chorób somatycznych. Bezsenność jest jedną z przyczyn epidemii cukrzycy, nadciśnienia i zmniejszonej odporności na infekcje 9,10.

 

  1. Mechaniczne oddziaływanie wełny na skórę

O mechanicznym oddziaływaniu wełny na skórę głównie decydują  takie jej właściwości jak odprężność, elastyczność, grubość i gęstość, która w sumie zależy od jej pochodzenia odzwierzęcego. Dla przypomnienia, odprężność to zdolność do powrotu zgniecionej wełny do stanu pierwotnego, natomiast z elastycznością wiąże się cykliczna absorpcja i adsorpcja wody, co wpływa na sztywność włosa w kontakcie ze skórą 1. Na zwiększenie znaczenia czynnika mechanicznego w reakcji wełny na skórę ma również budowa zastosowanej dzianiny. Wdrożenie nowych technologii do produkcji wełny o nazwie Gualana, tumblerowane drapanie, poddawanie obróbce chemicznej bądź gazowej (ozonowanie), w wysoko gatunkowych mieszankach włókien (wełna/kaszmir) odpowiedni tzw. „blend ratio”, dający m.in. efekt separacyjnego i równomiernego umieszczenia włókien w dzianinie wyraźnie, zwiększyły walory użytkowe i korzystne oddziaływanie na ciało ludzkie 2,3. Jednocześnie dzianiny te do złudzenia przypominają naturalny włos ze skórą, czyli tzw. runo wełniane.

Skóra poprzez różne zakończenia nerwowe posiada wysoką zdolność detekcji i różnicowania siły  bodźców mechanicznych. Są to łąkotki dotykowe Merkla i wolne zakończenia nerwowe znajdujące się w naskórku i warstwie brodawkowej, ciałka dotykowe Meissnera  w warstwie brodawkowej i ciałka blaszkowate Paciniego w warstwie podskórnej. Obwodową funkcję narządów czucia pełnią także włosy, które są bardzo bogate w zakończenia nerwów. Nawet lekkie dotknięcie włosa przenosi bodziec mechaniczny na receptor w skórze 4.

 

Budowa i zarazem układ włókien wełnianych w wyrobach z dzianin oddanych do oceny doskonale i w sposób bardzo zróżnicowany, co do siły bodźca, stymuluje warstwy powierzchowne skóry. Można powiedzieć, że w porównaniu z powszechnie używanymi tekstyliami (swetry, skarpety, koce), ilość włókien w dzianinie na 1mm2  znacznie lepiej, w szerszym zakresie - zwłaszcza dla bodźców o małej sile - przy kontakcie ze skórą stymuluje zakończenia czuciowe wrażliwe na bodźce mechaniczne. Tego rodzaju stymulacja wywołuje reakcje uspokajające, nasenne i w małym zakresie tłumi odczucia bólowe. Dowodem na występowanie tego rodzaju oddziaływań jest znana, odruchowa potrzeba dotyku (przykładania rąk, delikatnego pocierania) w bolesnym miejscu na ciele. W masażu leczniczym tego rodzaju reakcje uzyskuje się stosując „technikę głaskania” 5,6. Mechaniczne oddziaływanie na skórę, chociaż w małym zakresie dotyczy także ukrwienia skóry. Poprzez zachowanie odpowiedniej, nie drażniącej szorstkości dzianiny wełnianej w trakcie użytkowania  - w skutek przemieszczania się skóry poprzez efekt tarcia wytwarza się dodatkowe ciepło. Ponadto, tego rodzaju mikromasaż prowadzi do uaktywnienia neurohormonów, które na drodze chemicznej poprawiają powierzchowny przepływ krwi i podnoszą temperaturę  skóry nasilając tym samym termiczną i ciepłochronną właściwość przedmiotowych wyrobów z dzianin. Dowodem na występowanie takich reakcji mogą być publikacje autorów Sefton JM. i wsp. oraz Gieremka i wsp. Wykorzystując termistorowy, termograficzny pomiar temperatury powierzchni skóry bezspornie wykazali wpływ masażu na zmiany temperatury, które zachodzą w ścisłym związku ze zmianami przepływu krwi  w powierzchownych warstwach skóry, w miejscu zabiegu i poza jego obszarem 7,8.

  1. Znaczenie ciepłochronności i ciepłolecznictwa w klinice wybranych przypadków chorobowych

 

Miejscowe zastosowanie energii cieplnej wywołuje szereg fizjologicznych reakcji: zwiększenie przepływu krwi, zmniejszenie napięcia mięśni, zmniejszenie sztywności stawowej, zmniejszenie obrzęku i co najważniejsze zmniejszenie odczuć bólowych. Dzieje się tak dlatego, że wrażenia temperaturowe i bólowe równocześnie docierają do wyższych ośrodków przez te same drogi nerwowe. Jednocześnie dobre samopoczucie towarzyszące zastosowaniu ciepła wiąże się z uwalnianiem endorfin i innych neurotransmiterów modyfikujących odczucia bólowe 1. Z uwagi na złożoność i interdyscy-plinarność oddziaływania ciepła na skórę, obecnie ten obszar naukowy określa się  biotermomechaniką. Określenie termomechanika wiąże się m.in. z napięciem mechanicznym (odkształceniem) jakie bodźce termiczne wywołują względem kolagenu różnych struktur skóry np. naskórka. Ciepło zatem dodatkowo modyfikuje odczucia bólowe na drodze mechanicznej 2.

 

Powyższe oddziaływanie ciepła przy zastosowaniu wyrobów wełnianych ma miejsce w mniejszym lub większym stopniu w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń.

 

Interesujące dane o profilaktycznym oddziaływaniu tekstyliów w leczeniu odleżyn można znaleźć w opracowaniu Irzmińskiej i wsp. Wynika z niego, że ważnym czynnikiem inicjującym powstawanie odleżyn u osób długotrwale unieruchomionych jest temperatura, wilgoć i przepływ powietrza. Ważny jest zarówno czynnik antybakteryjny podłoża, jak również uwzględnienie rodzaju materiału wyścielającego łóżko i jego wpływ na powierzchnię skóry. Właściwości podkładów do spania (prześcieradeł), w  bliskim kontakcie  ze skórą zależą głównie od rodzaju włókien, ich struktury, zdolności do absorpcji wody, kontaktu ze skórą. W sytuacji wychłodzenia (osłabienia) organizmu zalecane jest stosowanie włókien, które charakteryzują się małym przewodnictwem cieplnym. Jednocześnie włókna tego rodzaju powinny sprawnie przenosić nadmiar wilgoci ze skóry do środowiska zewnętrznego. W badaniach przeprowadzonych na pacjentach Irzmińska wykazała istotne różnice w przepływie krwi w obrębie obszarów skóry najczęściej podatnych na powstawanie odleżyn 3.

 

W rozważaniach na temat znaczenia ciepłochronności w lecznictwie nie można pominąć wieku pacjentów. Zdolność przyjmowania jak  i oddawania ciepła przez skórę zmienia się wraz z wiekiem. Petrofski z zespołem w swoich badaniach wykazali, że reakcje na ciepło u osób 20 – 65 letnich są o 30%  większe niż u młodych osobników tj. do 20 lat. Natomiast reakcje adaptacyjne były u osób starszych znacznie wolniejsze. Wynika z tego, że zjawisko ciepłochronności nabiera znaczenia wraz z wiekiem 4. Dbałość o właściwe przekrwienie skóry przekłada się dodatkowo na zmniejszenie napięcia mięśni głębokich 5.

 

Korzystne rezultaty oddziaływania ciepłochronnego z wykorzystaniem wełny u pacjentów z fibromialgią uzyskał Kiyak E. Niemalże u wszystkich pacjentów, którzy korzystali z prześcieradeł i nakryć wełnianych w trakcie snu, doszło do zmniejszenia dolegliwości charakterystycznych dla tej jednostki chorobowej 6. Z kolei na skuteczność zabiegów ciepłoleczniczych w fibromialgii wskazuje Löfgren M. i Norrbrick G7.

 

Duże znaczenie ma utrzymanie komfortu cieplnego w chorobie Raynauda.Ograniczenie wpływu zmiennej temperatury zewnętrznej poprzez zastosowanie ocieplaczy przeciwdziała reakcji wazokonstrykcyjnej 8.

 

Ciepłochronność i mikromasaż z udziałem dzianin wełnianych ma również znaczenie w przewlekłej niewydolności żył, gdzie wskutek zastoju żylnego powstają zmiany troficzne a na ich tle chroniczne zapalenie skóry 9. Jak podaje Fornalczyk E i Kuliński W. metody fizykalne maja również miejsce w profilaktyce i leczeniu owrzodzeń żylnych podudzi 10. Obok magnetoterapii i laseroterapii zwracają uwagę na znaczenie czynnika termicznego, który  towarzyszy zabiegowi nadźwiękawiania skóry.

 

Często po urazach kończyn rozwija się odruchowa dystrofia współczulna wywołująca ból. Wzmożona aktywność układu współczulnego prowadzi do zwężenie naczyń krwionośnych i tym samym zaburzenia termoregulacji skóry11. Dbałość o właściwy komfort termiczny w obszarze urazu, wykazującego aktywność wazokonstrykcyjną w fazie przewlekłej dystrofii, pozwala na zmniejszenie dolegliwości.

Zaburzenia naczyniowe towarzyszące procesom autoimmunologicznym odgrywają także rolę w zmianach neurodegeneracyjnych u osób ze stwardnieniem rozsianym. Zwłaszcza osobom po 45 roku życia dotkniętych tą choroba należy zapewnić odpowiednią ciepłochronność 12.

 

Bardzo częstym powikłaniem po uszkodzeniu nerwu obwodowego jest zaburzenie krążenia obwodowego, manifestujące się obniżeniem temperatury skóry. Prowadzone leczenie fizykalne jest zwykle kompleksowe, a dla prawidłowego przebiegu, tempa regeneracji nerwu niezbędne jest zapewnienie tkankom odcinka porażonego komfortu cieplnego 13. Standardem postępowania jest zalecenie noszenia ocieplaczy na chorej kończynie. Wpływ uciskowej ischemii na nerw obwodowy u szczurów i z tego wynikające zaburzenia temperatury skóry badał Satoshi W. i wsp. Ból powstający wskutek zaburzenia ukrwienia obwodowego miał niemalże zawsze związek ze zmianami temperatury powierzchni skóry 14. Potwierdza  to zasadność dbałości o „ucieplanie” porażonej kończyny. Dalej Hornyak M. z zespołem potwierdza współzależność związek pomiędzy stanem odnerwienia, układem współczulnym i ukrwieniem 15.

Z zaburzeniami w obrębie naczyń obwodowych, którym mogą towarzyszyć odczucia bólowe mamy również do czynienia w neuropatii cukrzycowej 16,  w stopie cukrzycowej 17, gdzie zapewnienie „delikatnego” ciepła stwarza możliwość nie tylko opóźnienia wystąpienia zmian neurologicznych, ale również sprzyja zmniejszaniu objawów bólowych.

W konstelacji różnych objawów chorobowych pojawienie się bólu często związane z pobudzeniem układu współczulnego i niemalże zawsze powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, a tym samym obniżenie ciepłoty ciała 18. Dodatkowym czynnikiem zaburzającym może być także długotrwałe napięcie emocjonalne, które bardzo często jest głównym podłożem zespołów psychosomatycznych, w tym dolegliwości narządu ruchu. Stosowanie ciepła suchego bądź wilgotnego również w takich przypadkach przynosi wymierne korzyści terapeutyczne 19.

Standardowym postępowaniem fizjoterapeutycznym w przykurczach tkanek miękkich, ograniczających ruchomość stawową, jest stosowanie ciepła. Badania Leung MS. i Cheing Gl. dowodzą o dużym znaczeniu zabiegów ciepłoleczniczych w przypadku „zamrożonego barku” 20. Na skuteczność takiego leczenia dodatkowo wpływa możliwość podtrzymywania wyższej temperatury danej okolicy ciała poprzez zastosowanie tzw. ocieplaczy barku.

Jak podaje Lespargot A. i zespół ciepło ma również znaczenie w leczeniu kończyn dolnych i górnych w  mózgowym porażeniu dziecięcym 21. I to zarówno ciepło stosowane lokalnie jak i ogólnie. Wypoczynek, sen dla tych dzieci pod pościelą wełnianą byłby niezwykle korzystny, co wynika z faktu  wzmożonego napięcia mięśniowego.

Wreszcie ciepło jako energia fizyczna stosowane jest w przypadkach reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS)  i artrozach. Ayling J. i Marks R. podają, że zabiegi ciepłolecznicze w RZS przynoszą wielorakie korzyści, zwłaszcza jako zabiegi przygotowujące do ćwiczeń leczniczych 22.

 

W praktyce rehabilitacyjnej najczęściej stosowaną procedurą w leczeniu chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa jest zabieg ciepłoleczniczy. W tego typu przypadkach trudno będzie przecenić znaczenie używania wyrobów wykonanych z dzianin wełnianych w tym ocieplaczy wełnianych 23.

 

  1. Technologia produkcji wyrobów rehabilitacyjnych z dzianin wełnianych będących przedmiotem oceny

 

Przekazane do oceny klinicznej wyroby rehabilitacyjne z dzianin wełnianych wyraźnie odbiegają swoją budową i zarazem wyglądem od powszechnie używanych tekstyliów wełnianych 1.

 

Technologia zamocowania włókien wełny na specjalnej osnowie (podkładzie wykonanym ze 100 % włókien poliestrowych, co powoduje zminimalizowanie wypadania włosa), gramatura, cytowane wcześniej tumblerowane drapanie, gęstość dzianiny, „blend ratio”, odpowiednia obróbka termiczna i chemiczna bądź gazowa – Eco – logic - (ozonowa), dla niektórych dzianin użycie technologii Gualana, użycie w pełni naturalnych pochodzenia roślinnego barwników, jak również sposób wykonania wyrobów gotowych z dzianin (dostosowanie do kształtów anatomicznych różnych części ciała) świadczy, że oceniane produkty mają cechy szczególne i zarazem wyróżniające 2,3.

Dzięki ograniczeniu wypadania włosa,  uzyskaniu znakomitej puszystości  i miękkości, a w niektórych przypadkach dostosowaniu kształtu wyrobów rehabilitacyjnych z dzianin wełnianych (w tym podpór - poduszki, wałki) do budowy anatomicznej człowieka, należy wnosić, że mamy tutaj do czynienia z wyrobami ukierunkowanymi do zastosowania w medycynie, zwłaszcza w dziedzinie fizykoterapii i rehabilitacji medycznej.

Podstawą do zakwalifikowania dzianin wełnianych ZŁOTE RUNO do wyrobów profilaktyczno – rehabilitacyjnych jest również przedstawiona przez producenta dokumentacja techniczna, deklaracja zgodności WE i ocena ryzyka. Wyroby te są zakwalifikowane do klasy pierwszej, reguła 1 wg Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 listopada 2010 r. w sprawie sposobu klasyfikowania wyrobów medycznych do różnego przeznaczenia (Dz. U. nr 215 z 2010, poz. 1416), są bezpieczne dla zdrowia człowieka. Dodatkowo charakteryzują się estetyką wykonania i łatwością ich używania. Wyroby te nie nadają się do eksploatacji ciągłej (wielodobowej) wymagają bowiem okresowego przewietrzania i zabiegów higienicznych wg instrukcji producenta.

  1.  Zastosowanie wyrobów wełnianych ZŁOTE RUNO w klinice niektórych chorób

Oceniane wyroby mogą mieć uzasadniony i wysoce korzystny wpływ zarówno samodzielnie wytwarzając ciepło w kontakcie ze skórą, jak również mogą wpływać na przedłużenie efektu cieplnego wywołanego zabiegami fizykalnym, których celem jest właśnie uzyskanie leczniczego przegrzania tkanek. Dzięki swoim właściwościom zdrowotnym wykazanym wcześniej (poprawa ukrwienia skórnego, podwyższenie progu odczuć bólowych, zmniejszenia napięcia mięśniowego mogą być wykorzystane zarówno przed ćwiczeniami ruchowymi – przygotowanie tkanek do ćwiczeń -  a także po ich zakończeniu utrwalając osiągnięty efekt terapeutyczny. Jeszcze raz należy podkreślić wpływ tego rodzaju dzianin na efektywność i jakość snu, rzutującego na procesy regeneracyjne u osób zarówno ze schorzeniami somatycznymi, jak i zaburzeniami psychicznymi (depresja).   

 

  1. Ocieplacze

­   ciała (kołdry, pledy),

­   lędźwi (pasy),

­   kolan (nakolanniki).

Powyższe wyroby mogą mieć zastosowanie profilaktyczne i lecznicze, ogólne lub miejscowe (w zależności od zastosowanego rodzaju produktu) w następujących stanach i  jednostkach chorobowych:

  • choroby zapalne typu reumatoidalnego  - RZS, ZZSK,
  • zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze stawów – coxarthrosis, gonarthrosis;
  • choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa – spondyloarthrosis;
  • schorzenia układowe tkanki łącznej (toczeń rumieniowaty, twardzina układowa);
  • fibromialgia;
  • profilaktyka przeciwodleżynowa;
  • stany zapalne mięśni, ścięgien, więzadeł, powięzi i przyczepów ścięgnistych np.: choroba przyczepów mięśni w okolicy łokcia – łokieć tenisisty, łokieć golfisty;
  • zespół bolesnego barku, bark zamrożony;
  • zaburzenia krążenia obwodowego skórnego i mięśniowego o charakterze pierwotnym bądź wtórnym;
  • choroba niedokrwienna kończyn dolnych;
  • zespół Sudecka w okresie zaniku kostnego;
  • zmiany patologiczne (układu naczyniowego, nerwowego, skóry i mięśni) w przebiegu cukrzycy;
  • porażenia nerwów obwodowych i splotów ramiennych;
  • mózgowe porażenia dziecięce;

 

II.    Podkłady do ćwiczeń rehabilitacyjnych:

­   błamy,

­   materace jednostronne,

­   materace dwustronne.

Powyższe wyroby mogą mieć zastosowanie profilaktyczne i lecznicze, ogólne lub miejscowe (w zależności od zastosowanego rodzaju produktu) w następujących stanach i  jednostkach chorobowych:

  • choroby reumatyczne typu zapalnego;
  • choroba zwyrodnieniowa stawów obwodowych i kręgosłupa;
  • zespoły bólowe części szyjnej, piersiowej i lędźwiowej kręgosłupa w okresie ostrym i przewlekłym;
  • stany zapalne mięśni, ścięgien, więzadeł, powięzi i przyczepów ścięgnistych;
  • zaburzenia krążenia obwodowego skórnego i mięśniowego o charakterze pierwotnym bądź wtórnym;
  • choroba niedokrwienna kończyn dolnych;
  • niedowładach i porażeniach pochodzenia obwodowego  i centralnego;
  • u osób z porażeniami kończyn dolnych i zmianami troficznymi jeżdżących na wózkach – podkład na siedzisko i pod oparcie;
  •  mózgowe porażenie dziecięce;
  • fibromialgia;
  • choroby tkanki kostnej (osteoporoza, osteomalacja)
  • wzmożone napięcie mięśniowe wskutek przewlekłego bólu;
  • profilaktyka przeciwodleżynowa;
  • stany depresyjne.

 

  1. Podpory

­   karku i szyi (poduszki proste i profilowane, kołnierze stabilizująco ocieplające, zagłówki), siedziska.

Powyższe wyroby mogą mieć zastosowanie profilaktyczne i lecznicze, działając ogólnie lub miejscowo (w zależności od zastosowanego rodzaju produktu), w następujących stanach i  jednostkach chorobowych:

  • zespoły bólowe kręgosłupa szyjnego wymagające stabilizacji;
  • zespoły bólowe kręgosłupa piersiowego,  lędźwiowego i stawów krzyżowo - biodrowych;
  • stany pourazowe kręgosłupa;
  • zespół bolesnego barku;
  • fibromialgia;
  • mózgowe porażenie dziecięce.

 

Rodzaje zabiegów, po których należy zastosować oceniane wyroby z dzianin wełnianych w celu przedłużenia terapeutycznego efektu cieplnego:

  • częściowa kąpiel parafinowa;
  • okłady parafinowe;
  • rozgrzewające okłady żelowe;
  • nagrzewanie termoforem;
  • wilgotne zawijania i okłady wg Kenny – leczenie porażeń w chorobie Heinego – Medina;
  • elektroterapia – aplikacja prądu działającego przeciwbólowo i zmniejszającego napięcie mięśniowe np. prądy diadynamiczne DF, CP, LP;
  • ultradźwięki;
  • diatermia krótkofalowej;
  • naświetlania lampą Sollux;
  • masaż klasyczny;
  • masaż wirowy i podwodny.

 

 

Wyroby ZŁOTE RUNO najczęściej znajdują zastosowanie w następujących zaburzeniach funkcjonalnych towarzyszących w/w jednostkom chorobowym:

  • w zanikach i zaburzeniach napięcia mięśniowego;
  • w porażeniach i niedowładach;
  • w dolegliwościach bólowych;
  • w zaburzeniach krążenia obwodowego – zwłaszcza tętniczego i limfatycznego;
  • w zaburzeniach sensomotorycznych;
  • w bolesnej sztywności porannej.

PRZECIWWSKAZANIA do stosowania wyrobów ZŁOTE RUNO:

  • wszystkie ostre stany zapalne tkanek miękkich i narządów ruchu;
  • odleżyny i inne uszkodzenia skóry;
  • osoby uczulone na włókna naturalne typu wełna;

 

 

Inne uwagi:

Dla niemowląt i małych dzieci oraz osób wrażliwych na działanie drażniące włókien wełnianych zaleca się używanie wyrobów powleczonych w poszewki z tkanin bawełnianych. Zabezpiecza to przed ewentualnym przedostawaniem się włókien wełnianych do oczu, nosa i gardła.

 

 

 

 

  1. Podsumowanie i wnioski

Wielu chorobom towarzyszą zaburzenia krążenia obwodowego, skórnego i mięśniowego o charakterze „pierwotnym” bądź „wtórnym”. Dla przykładu zaburzenia o charakterze „pierwotnym” występują w chorobie niedokrwiennej kończyn dolnych z powodu miażdżycy.  Natomiast zmiany  o charakterze „wtórnym” dotyczą np. pacjentów z niedowładem  lub porażeniem kończyn po udarze mózgu, urazie obwodowego układu nerwowego czy też pacjentów ze wzmożonym napięciem mięśniowym wskutek przewlekłego bólu 1,2. Niezależnie jednak od wspomnianej przyczyny pierwotnej bądź wtórnej skutek zaburzeń chorobowych jest zwykle ten sam, czyli osłabiony przepływ krwi tętniczej, żylnej i występujący dodatkowo gorszy przepływ chłonki.

Dla wszystkich pacjentów (z wyjątkiem współistniejących ostrych stanów zapalnych) z tego rodzaju zaburzeniami w krążeniu istotne znaczenie ma ograniczenie ucieczki ciepła z miejsc objętych procesem chorobowym – pamiętając, że gradient temperaturowy pomiędzy powierzchnią skóry a otoczeniem sprawia, że ciepło ucieka do otoczenia 3. Skuteczne ograniczenie odpływu ciepła do otoczenia jest tym samym podstawowym zadaniem terapii. Dla przykładu na szybkość procesów regeneracji nerwu obwodowego po jego uszkodzeniu wskutek urazu bezwzględnie pozytywny wpływ ma temperatura tkanek otaczających, szybkość przemiany materii, której tempo bezpośrednio zależy od krążenia obwodowego – nawet tego najmniejszego, czyli włośniczkowego 4,5.

Zlecanie chorym przez lekarzy różnych specjalności i fizjoterapeutów tego rodzaju ocieplaczy ciała, w tym koców, prześcieradeł, które są przedmiotem oceny należy uznać za niezmiernie ważne i celowe z medycznego punktu widzenia. Użyty do produkcji wspomnianych wyrobów (ocieplaczy,  podpór, podkładów) przez ZŁOTE RUNO naturalny materiał jakim jest wysokogatunkowa wełna o specjalnej, gęstej strukturze i grubości doskonale do tego się nadaje. Zapewnia to odpowiednią higroskopijność, niezbędną wymianę powietrza z otoczeniem – bez nadmiernej utraty ciepła. Ta właściwość ograniczająca oddziaływanie ciepła sprawia, że ciepło  w chorym miejscu kumuluje się i dochodzi do efektu ciepłoleczniczego czyli „rozgrzania”. Natomiast, co jest ważne przy wykonywaniu ćwiczeń leczniczych zwiększone wydalanie potu, nie wywołuje u chorych szkodliwego i przykrego efektu chłodzenia, dzięki temu, że wełna sama wytwarza ciepło.

 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że na rynku zaopatrzenia w aparaty ortopedyczne i sprzęt pomocniczy, w sprzedaży znajdują się: pas rozgrzewający firmy GIBAUD (uznany jako wyrób medyczny), oraz poduszki   z numerem limitu refundacyjnego NFZ/PCPR 9294.01, w których materiałem izolacyjnym w części bądź w całości jest włókno poliestrowe, którego walory trudno porównać z materiałem jakim jest wełna naturalna.  Często przytaczane zalety poliestrowej odzieży tzw. termoaktywnej są tutaj  nie na miejscu, ponieważ zadaniem głównym ocieplacza stosowanego u chorych, nie jest przecież tylko szybkie odprowadzenie wilgoci do otoczenia (które zawsze daje odczucie chłodu na skórze), lecz skuteczne zatrzymanie i tak zmniejszonego wskutek choroby ciepła.

 

Inną istotną właściwością włókien użytych do produkcji dzianin wełnianych, jako materiału naturalnego jest jego mechaniczne oddziaływanie na skórę. Poprzez zachowanie odpowiedniej nie drażniącej szorstkości użytej dzianiny wełnianej, w trakcie użytkowania ma miejsce, korzystne, mechaniczne drażnienie receptorów czucia.

 

Wskutek takiego drażnienia, mikromasażu na drodze nerwowo – odruchowej, w oparciu o odruch skórno – naczyniowy, dochodzi do stymulacji mikrokrążenia w tych obszarach oraz wydzielania β – endorfin, których większa ilość w organizmie zmniejsza u chorych odczucia bólowe 6,7,8,9. Trzeba wiedzieć, że większość chorób narządu ruchu i narządów wewnętrznych zwłaszcza o przebiegu przewlekłym wywołuje szereg zaburzeń w skórze na drodze segmentarnych odruchów rdzeniowych (strefy Head’a).  W strefach tych stwierdza się m.in. zaburzenia mikrokrążenia i niedoczulicę. Takie zmiany są tzw. wtórnym źródłem dolegliwości u chorych (tzw. 2-gi układ stymulacji patologicznej) wspomniany wyżej mikromasaż towarzyszy użytkowaniu wyrobów ZŁOTE RUNO i przyczynia się do szybszej likwidacji tego rodzaju niekorzystnych zmian. Szorstkość i cechy izolacyjne są również przydatne w produkowanych przez ZŁOTE RUNO podkładach rehabilitacyjnych. Stosowanie tego rodzaju wyrobów wełnianych, jako podkładów (wykładanych na stole rehabilitacyjnym bądź na podłodze) jest doskonałym wzbogaceniem metody ćwiczeń leczniczych zwanych w skrócie SI – czyli Integracji Sensorycznej, zwłaszcza u dzieci chorych neurologicznie. Dochodzi dodatkowo do stymulacji  skóry dzięki czemu terapia jest bardziej skuteczna.

 

W przedstawionej analizie produktów ZŁOTE RUNO nie można także pominąć ich medycznych walorów ergonomicznych, odnoszących się do wyrobów zwanych w deklaracji zgodności WE – podporami karku i szyi. Z ortopedycznego punktu widzenia odpowiedni kształt i twardość spełnia podstawowe wymogi biomechaniczne gwarantując choremu z dolegliwościami szyi i barków skuteczny i zdrowy wypoczynek – sen. Tego rodzaju podpory dodatkowo wykorzystuje się podczas wykonywania takich zabiegów jak masaż, fizykoterapia i kinezyterapia. Wyroby te powinny znaleźć się w obowiązujących książkach akademickich z zakresu fizykoterapii jako szczególnie przydatne po zabiegach, których celem terapeutycznym jest uzyskanie efektu przekrwiennego.

 

Reasumując, przedstawione w ocenie walory fizykalne (ciepłolecznicze, mechanolecznicze, ergonomiczne) wyrobów ZŁOTE RUNO tj. ocieplaczy podpór, podkładów, należy stwierdzić, że posiadają one niezbędne cechy i właściwości, które znajdują zastosowanie w procesie leczenia i łagodzenia przebiegu wielu chorób, wskazując na ich szczególne zastosowanie w rehabilitacji medycznej.

 

Jeżeli dla wielu chorych w procesie rehabilitacji medycznej ocenione wyroby same w sobie nie mogą być jedynym sposobem postępowania profilaktyczno – leczniczego, to jednak stanowią doskonałe uzupełnienie wielu zabiegów ciepłoleczniczych, masażu, krioterapeutycznych, elektroterapeutycznych, masażu, przyczyniając się do wydłużenia czasookresu utrzymywania się reakcji – odczynów pozabiegowych, co w ostatecznym rezultacie skraca czas powrotu do zdrowia i tym samym wyraźnie przyczynia się do zmniejszenia kosztów leczenia.     

 

 Katowice 07 stycznia 2011 r.

 

                                             

 

 

 

 

Dane zawodowe autora oceny klinicznej:

Kierownik Zakładu Fizykoterapii i Odnowy Biologicznej Wydziału Fizjoterapii AWF w Katowicach.

Prodziekan Kierunku Fizjoterapia Wydziału Turystyki i Promocji Zdrowia w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej.

Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Fizjoterapii w Katowicach.

Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, wcześniej prezes tego Towarzystwa.

Delegat krajowy do Europejskiej i Światowej Konfederacji Fizjoterapii.

Członek Rady Naukowej kwartalnika „Fizjoterapia Polska”.

Autor i współautor 5 podręczników oraz 120 publikacji w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji.

Współautor patentu – „Łóżka rehabilitacyjnego”  i „Ortezy kończyny górnej – Hemi Flex®

 

                                    

                                 Wybierz naszą kolekcję i pościel sobie zdrowie!